به آکادمی آتی نگر خوش آمدید

فروردین ۲۳, ۱۳۹۵ | دیدگاه‌ها: بدون دیدگاه
به این مقاله امتیاز بدهید
Stephen Wolfram - Mathematician, Computer Programmerموتور جدید جستجوگر که استیفن ولفرام (Stephen Wolfram) ریاضیدان آن را اختراع کرده، ولفرام آلفا نامیده می‌شود. (https://www.wolframalpha.com/)شبکه های خبری ORF گزارش دادند. این موتور جستجوگر قرار نیست فهرست اسناد را ارایه دهد، بلکه پاسخ‌های قطعی به موارد درخواستی خواهد داد. نسخه آلفای ولفرام آلفا (Wolfram Alpha) در ماه می سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی شد. ولفرام ریاضیدان و برنامه‌نویس کامپیوتر که متولد لندن است، به خاطر کارهایش در زمینه ریاضی و نوع جدید علم (A New Kind of Science – NKS) مشهور شده و مطالب علمی و تحقیقاتی بسیاری به رشته تحریر در آورده است. این دانشمند ۵۷ ساله که متولد ۲۹ اگوست سال ۱۹۵۹است چند سالی است که با یک تیم ۱۰۰ نفری بر روی پروژه جدید خود که ولفرام آلفا نام دارد، کار می‌کند. استیفن ولفرام در یک پست وبلاگی اولین اطلاعات رسمی را در خصوص نوع جدید موتور جستجوگر خود ارایه داده است.  او کتابی هم دارد تحت عنوان نوع جدیدی از علم (A New Kind of Science)
موتور جستجوی ولفرام اطلاعات خود را از گوشه کنار کتابخانه‌ها، لابراتوارها و آرشیو‌های دولتی جمع‌آوری می‌کند. سازندگان آن از جمله ریاضیدان و فیزیکدان بزرگ، استفان ولفرام مدعی هستند که به ۱۰هزار میلیارد نوع اطلاعات از طریق ۵۰ هزار مدل ریاضی و الگوریتم دسترسی دارند. هسته مرکزی ولفرام نرم‌افزار متمتیکا (Mathematica) است. متمتیکا یک زبان‌ برنامه نویسی علمی محصول استفان ولفرام است و برای محاسبات ریاضی و مهندسی پیچیده به‌کار می‌رود و قابلیت‌های خوبی در تجزیه و تحلیل داده‌ها و دسته‌بندی و جستجوی آن‌ها دارد. به این ترتیب ولفرام اطلاعات جستجوی کاربران را از اینترنت به متمتیکا می‌دهد و نتیجه را به کاربر باز می‌گرداند.
wolfram-alpha-1920

 

متمتیکا تبحر بالایی در تحلیل اطلاعات آماری دارد. به همین دلیل ولفرام اطلاعات بازارهای بورس، قیمت ارز و کالاهای مختلف و وضعیت آب و هوا را در کسری از ثانیه بازخوانی ‌می‌کند و نمایش می‌دهد. برای مثال متمتیکا برای دسترسی به اطلاعات آب و هوای شهر تهران تنها نیاز به خواندن کد: “In[1]:=WeatherData]”Tehran”, “Temperature”]” دارد. همچنین برای یافتن نام اقمار نپتون اجرای کد : AstronomicalData]”Neptune”, “Satellites”] کفایت می‌کند.

مطالب مرتبط:  مدیران می‌توانند در کمتر از یک دقیقه به حساب‌‌‌های ویندوزی کارمندان وارد می‌شوند

با توجه به قابلیت‌های محاسباتی متمتیکا، تعدادی از نتایج جستجو‌ها مستقیماً از خود آن استخراج می‌شود. برای مثال ولفرام برای محاسبه مقدار احتمال مشخصی از توضیع نرمال تنها به محاسبات متمتیکا بسنده می‌کند. گفتنی است که ولفرام بعضی از اطلاعات محاسباتی را در فرم زبان متمتیکا نیز نمایش می‌دهد تا کاربر بتواند آن را به صورت دستی تنظیم کند.

ولفرام اعداد را نیز با دقت بسیار بالایی نمایش می‌دهد. برای مثال اگر در مورد مقادیر ثابت نامتناهی ریاضی جستجویی انجام دهید، ولفرام علاوه بر نمایش مقدار تقریبی گزینه‌ای به نام “More Digits” را به شما پیشنهاد می‌کند. این گزینه اعداد ثابت را تا چندین رقم اعشار نمایش می‌دهد.

نتایج جستجوی‌ها در مورد حقایق علمی از کتابخانه‌های دولتی و دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی و علمی سراسر دنیا گرفته می‌شود. تعدادی از این داده‌ها نیز مانند جستجوی گوگل از وب‌سایت‌های مختلف استخراج می‌شوند. البته ولفرام در تحلیل اطلاعاتی مانند حقایق تاریخی و اجتماعی بسیار ضعیف است. در مراکز دیتای ولفرام همه‌چیر آنقدرها هم خودکار نیست و دست‌اندرکاران ولفرام اطلاعاتی را به صورت دستی وارد بانک اطلاعاتی می‌کنند.

ولفرام لوگوی بسیار جالبی دارد. این لگو شکل یک جسم فضایی ۶۰ وجهی است که هر وجه آن را یک لوزی تشکیل می‌دهد. این جسم شکلی مشابه هسته کرسیتال Al6Li3Cu دارد.

به شما پیشنهاد میدهیم این موتور جستجو را امتحان کنید:    https://www.wolframalpha.com/    برای مثال جستجو کنید Dollar vs Rial و نتایج جالبش را مشاهده کنید!

به کانال ما بپیوندید و از جدید ترین اخبار و مطالب آگاه شوید:  www.telegram.me/lanaccountingبرچسب‌ها: # #

نظرات

اولین کسی باشید که نظر می دهد!

نام شما *:
ایمیل *:
با عضویت در خبرنامه از آخرین مقاله های مربوط به شبکه و تخفیف های تجهیزات شبکه با اطلاع شوید: