به آکادمی آتی نگر خوش آمدید

فروردین ۲, ۱۳۹۵ | دیدگاه‌ها: بدون دیدگاه
vmware؛ قدرتی بلا منازع در مجازی سازی
4.25 امتیاز (85%) 4 رای

شرکت VMware در سال ۱۹۹۸ آغاز به کار کرد. این شرکت یکی از زیر مجموعه های شرکت بزرگ EMC که بزرگترین تولید کنند تجهیزات ذخیره سازی اطلاعات در دنیا هست می باشد . VMware از آغاز کار خود صرفا در زمینه تخصصی مجازی سازی فعالیت کرده است و به همین دلیل قدرتمند ترین شرکت در زمینه مجازی سازی در دنیا محسوب می شود. فعالیت های این شرکت در زمینه تولید نرم افزار را می توان به صورت کلی به چهار قسمت :

  • نرم افزارهای مجازی سازی دسکتاپ یا کاربرد خانگی
  • نرم افزار های مجازی سازی سرور
  • نرم افزارهای مجازی سازی پردازش ابری یا Cloud Computing
  • نرم افزارهای مجازی سازی نرم افزارهای کاربردی

اولین محصول این شرکت با عنوان VMware workstation برای کاربرد های خانگی و آزمایش در سال ۱۹۹۹ و اولین محصول سرور خود با عنوان VMware GSX برای نصب بر روی سیستم عامل ( Hosted ) و همچنین Server VMware ESX را برای نصب مستقیم بر روی سخت افزار ( Host less ) در سال ۲۰۰۱ روانه بازار کرد. شرکت VMware همیشه در حال ارتقاء و بروز رسانی نرم افزاهای خود بوده است به طوری که در سال ۲۰۰۳ محصولات بعدی خود با عنوان VMotion و همچنین VMware Virtual Center و Virtual SMP را نیز به دنیای مجازی سازی معرفی کرد. در ادامه به معرفی انواع محصولات نرم افزاری این شرکت خواهیم پرداخت :

نرم افزارهای مجازی سازی دسکتاپ یا کاربرد خانگی یا Desktop Applications
VMware WorkStation: نرم افزاری است که به کاربران این اجازه را می دهد بر روی یک کامپیوتر شخصی سیستم عامل های مختلف ۶۴ بیتی یا ۳۲ بیتی ( بستگی به سخت افزار کامپیوتری دارد که این نرم افزار بر روی آن نصب می شود ) را نصب و استفاده کنند. شما بدون نیاز به نصب مجدد سیستم عامل های دیگر بر روی سیستم سخت افزاری قادر خواهید بود یک شبکه کامل را شبیه سازی و آزمایش های خود را در آن انجام دهید.

VMware Fusion: این نرم افزار مانند همان VMware Workstation برای سیستم عامل های “مکینتاش” می باشد.
VMware Player: همانطور که از نامش پیداست صرفا برای اجرای فایل ماشین های مجازی ساخته شده است و کاملا رایگان می باشد.

نرم افزار های مجازی سازی سرور یا Server Virtualization؛ معرفی نرم افزار VMWare ESX

VMware ESX ESXi:  این نرم افزار در حقیقت خود به نوعی سیستم عامل محسوب می شود ، زیرا در هنگان نصب مستقیما بر روی سخت افزار نصب می شود و نیازی به سیستم عامل میزبان یا به اصطلاج Host ندارد و از مجموعه نرم افزارهای Hostless محسوب می شود ، همانطور که مشاهده می کنید در دو نوع ارائه شده است که تفاوت های سری i این نرم افزار و ESX را در ادامه تشریح خواهیم کرد. برای شروع چند تفاوت بین این دو محصول را برایتان می گویم ، لازم به ذکر است که این تفاوت ها در نسحه ۵ این محصول بیشتر محسوس است:

مطالب مرتبط:  هر آنچه که باید در مورد مجازی سازی بدانید…قسمت اول: معرفی

حذف Service Console برای همگان : قبلا Service Console فقط برای کسانی که ESXi را خریداری می کردند حذف شده بود ولی در ESXi 5.0 برای تمامی افرادی که این محصول را نصب می کنند ( چه خریداری کرده باشند و چه نکرده باشند ) حذف شده است.

فایل سیستم VMFS: در واقع فایل سیستم مربوط به VMWare است، مانند NTFS که فایل سیستم Windows است. VMFS 5 دیگر MBR-Base نیست بلکه GPT-Bsae می باشد که این امر محدودیت DataStore را از ۲TB به ۶۴TB افزایش داده است و همچنین دیگر مجبور به مشخص کردن Block Size که قبلا باعث محدودیت در حجم Virtual Disk می شد نیستند.

پشتیبانی از Range وسیعتری از سخت افزارهای مختلف: ESXi 5.0 رنج وسیعتری از SATA Controller ها را پشتیبانی می کند که این امر سبب سهولت در نصب ESXi 5.0 روی سخت افزارهای ارزانتر می شود.

 

معرفی نرم افزار VMware VSphere و انواع آن

این محصول را می توان کاملترین مجموعه نرم افزاری شرکت VMware در سالهای اخیر نامید که در واقع مجموعه ای کامل از انواع ابرای های محتلف VMware می باشد که در یکجا جمع شده و تقریبا کلیه امکاناتی را که از یک سیستم مجازی سازی انتظار می رود را در یکجا جمع کرده است ، این محصول نسخه های مختلفی دارد:

vmware vSphere Enterprise Plus

vmware vSphere Enterprise

vmware vSphere Advanced

vmware vSphere Standard

 

 

محصولات پردازش ابری یا Vcloud

این ابتکار در کنفرانس VMworld در سال ۲۰۰۸ در لاس وگاس اعلام شد. vCloud با بسیاری از ارائه دهندگان خدمات عمومی و حمایت از برنامه های کاربردی متعددی رشد کرده است.

  • VMware vCloud Director
  • VMware vCloud Datacenter Services
  • VMware vCloud Express
  • VMware vCloud Consulting Services
  • VMware vCloud API

نظرات

اولین کسی باشید که نظر می دهد!

نام شما *:
ایمیل *:
با عضویت در خبرنامه از آخرین مقاله های مربوط به شبکه و تخفیف های تجهیزات شبکه با اطلاع شوید: