به آکادمی آتی نگر خوش آمدید

دسته‌ها: امنیت شبکه | مقالات
اردیبهشت ۲, ۱۳۹۶ | دیدگاه‌ها: بدون دیدگاه
اگر از عمر روتر شما بیشتر از چند سال می‎گذرد احتمالا باید باید به به فکر ارتقای آن باشید. ممکن است این سوال در ذهن شما پیش بیاید که چرا من باید چیزی را که کار می‎کند ارتقا دهم؟ پاسخ این است که اگر چه ممکن است روتر بی‎سیم قدیمی‎ شما همچنان به درستی کار کند، اما یک دستگاه جدیدتر خیلی بهتر و با اطمینان بیشتری کار خواهد کرد.

چرا شما باید روتر قدیمی‎ خود را تعویض کنید؟

اگر مودم شما کار خود را به درستی انجام می‎دهد، احتمالا تا به حال به این فکر نکرده‎اید که یک دستگاه جدیدتر را جایگزین آن کنید. به همین دلیل است که تقریبا اکثر کاربران همچنان از روترهایی استفاده می‎کنند که از استانداردهای بی‎سیم قدیمی‎ پشتیبانی می‎کند.

کاملا قابل درک که وقتی دستگاه فعلی شما نیازهای شما را برطرف می‎کند، نیازی به تعویض آن نداشته باشید، اما ممکن است این تصور به این دلیل باشد که هنوز با فناوری و امکانات جدیدتر آشنا نشده‎اید. اگر می‎دانستید که می‎توانید اینترنت پر سرعت‎تر، بادوام‎تر و با محدوده گسترده‎تری را در اختیار داشته باشید و در مجموع یک ارتباط بی‎سیم باثبات را تجربه کنید، حتما در مورد به‎روزرسانی روتر فعلی خود تجدید نظر می‎کردید. بنابراین همان گونه که شما برای ارتقا کامپیوتر یا دیگر تجهیزات خود برنامه‌ریزی می‎کنید، بد نیست به تعویض روتر خود نیز توجه داشته باشید. اصولا، تمام دستگاه‎های بی‎سیم شما از طریق این دستگاه است که با یک دیگر ارتباط برقرار می‎کنند، بنابراین بسیار مهم است که این ارتباط با سرعت بیشتر و در محدوده وسیع‎تری از امواج تحت پوشش وای‎فای صورت بگیرد.

به بیان دقیق‎تر، روترهای جدیدتر با استانداردهای جدیدتر کار می‎کنند و این به این معنا است که می‎توانند سرعت بالاتر و تداخل کمتری را ارائه کنند. اگر روتری که شما از آن استفاده می‎کنید به اصطلاح تاریخ گذشته باشد، مطمئن باشید که نمی‎توانید از حداکثر توان تبلت، کنسول بازی و تلفن هوشمند و یا سایر تجهیزات متصل به شبکه خود بهره‎مند شوید.

استانداردهای بی‎سیم – آنهایی را انتخاب کنید که توسط روتر شما پشتیبانی می‎شوند

اگر به اندازه کافی توجه شما به اهمیت داشتن یک روتر خوب و جدید جلب شده است، زمان آن است که استانداردهایی را که توسط روتر شما پشتیبانی می‎شوند را بررسی کنید. شما به چند روش مختلف می‎توانید این کار را انجام دهید، اما احتمالا راحت‎ترین آن این است که خود روتر را بررسی کنید. این احتمال وجود دارد که استانداردی پشتیبانی شده در زیر روتر چاپ شده باشد و یا بتوانید آن را روی جعبه یا دفترچه راهنما پیدا کنید. یکی دیگر از روش‎های پیدا کردن مشخصات و قابلیت‎های پشتیبانی شده توسط روتر شما جستجوی برند و مدل آن در اینترنت است. شما حتی می‎توانید با وارد کردن ای‎پی ورود به صفحه تنظیمات روتر (معمولا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱) در مرورگر خود اطلاعات زیادی در مورد ویژگی‎ها و استانداردهای پشتیبانی شده توسط آن را در صفحه تنظیمات به دست آورید.

مطالب پیشنهادی:  چطور یک شبکه Ad-Hoc راه اندازی کنیم؟

توجه داشته باشید که وقتی در حال بررسی استانداردهای پشتیبانی شده هستید باید به دنبال چیزهایی شبیه اینها باشید:

  • ۸۰۲٫۱۱ac – جدیدترین و بهترین استاندارد در حال حاضر
  • ۸۰۲٫۱۱n – اگر چه چندان جدید نیست اما قابل قبول است
  • ۸۰۲٫۱۱g  – حتما باید به فکر تعویض روتر خود باشید

بهترین حالت این است که شما عبارت ۸۰۲٫۱۱ac را روی روتر خود مشاهده کنید. اگر دستگاه شما از استاندارد ۸۰۲٫۱۱n هم پشتیبانی کند، هر چند به‎روزترین فناوری نخواهد بود اما همچنان می‎توانید از روتر خود استفاده کنید. اما اگر پشت روتر شما ۸۰۲٫۱۱g نوشته شده است دیگر واقعا زمان آن رسیده تا روتر بی‎سیم خود را ارتقا دهید.

در حالت کلی شانس این که روتر شما از استانداردهای ۸۰۲٫۱۱n پشتیبانی کند بسیار بالا است، چرا که مدت زمان نسبتا زیادی از زمان معرفی این استاندارد می‎گذرد. همچنین خبر خوب این است که اگر شانس این را داشته باشید که روتر شما آخرین استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac را پشتیبانی کند، شما همچنان می‎توانید دستگاه‎های قدیمی‎تر خود را به آن متصل کنید. از طرف دیگر اگر برعکس این موضوع صادق باشد و با وجود این که دستگاه بی‎سیم شما از ۸۰۲٫۱۱ac  پشتیبانی می‎کند اما روتر شما از استاندارد قدیمی‎ استفاده کند، اتصال ایده‎الی را نخواهید داشت و حتما باید به فکر تعویض روتر باشید. درست به همان روشی که می‎توان استانداردهای پشتیبانی شده توسط روتر را بررسی کرد، در صورت تمایل می‎توانید ببینید دستگاه‎های بی‎سیم شما هم از کدام استاندارد پشتیبانی می‎کنند.

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که ما قصد نداریم شما را مجبور کنیم هر زمان که یک استاندارد جدید معرفی می‎شود؛ حتما باید روتر خود را تعویض کنید. قصد ما از ارائه این مقاله تنها به این دلیل بود که به شما نشان دهیم روتر شما از چه اهمیت بالایی برخوردار است و درست مثل سایر تجهیزات موجود در شبکه شما، این دستگاه را نیز باید هر چند مدت یک بار ارتقا داد تا خیالتان از این بابت راحت باشد که از حداکثر قابلیت‎های یک فناوری شبکه جدید بهره‎مند می‎شوید.

و در نهایت این که، جایگزین کردن یک روتر بی‎سیم که بتواند از آخرین استانداردهای شبکه پشتیبانی کند به نسبت مزایایی که برای شما به همراه می‎آورد؛ هزینه چندان زیادی ندارد.

به این مقاله امتیاز بدهید

هیچ نظری وجود ندارد

با عضویت در خبرنامه از آخرین مقاله های مربوط به شبکه و تخفیف های تجهیزات شبکه با اطلاع شوید: