به آکادمی آتی نگر خوش آمدید

اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۵ | دیدگاه‌ها: بدون دیدگاه
سریعترین سیستم عامل دنیا بر اساس محاسبات کوانتومی ساخته شد
3.67 امتیاز (73.33%) 3 رای

مدتهاست که ما در مورد پردازش کوانتومی و اینکه این نوع پردازش میتواند پیچیده ترین و سخت ترین محاسبات را به سادگی انجام دهد شنیده ایم. اما هنوز هیچ نمونه عملی از این نوع سیستم عامل ها دیده نشده است. هرچند٬‌ آرزوی کامپیوتر هایی با پردازش کوانتومی میتواند در آینده نه چندان دور به حقیقت بپیوندد.

بتازگی بنیاد (Cambridge Quantum Computing Limited (CQCL توانسته است یک سیستم عامل فوق سریع که بر مبنای پردازش کوانتومی است بسازد.  این سیستم عامل که t|kit>  نامیده میشود٬ توسط بنیاد CQCL طراحی و توسعه پیدا کرده است. این بنیاد یکی از پیشتازان کار بروی این نوع پردازش بوده است و در نظر دارد تا  در چندین سازمان بزرگ٬ پردازش های کوانتومی را جایگزین اتصال منابع کامپیوترهای عادی و پر سرعت فعلی کند.  محققین این موسسه معتقدند که کامپیوترهای کوانتومی بزودی و سریعتر از پیش بینی ها وارد چرخه فناوری اطلاعات و پردازش خواهند شد و ابعاد جدیدی را بروی زندگی روزانه تمامی افراد دنیا باز خواهند کرد.  

 

 

شرکت IBM برای اولین بار امکان استفاده از سرویسی ابری بر اساس پردازش کوانتومی را فراهم کرده است 

شرکت IBM برای اولین بار امکان استفاده از پردازش کوانتومی را برای عموم فراهم کرده است. این پردازش در بستری ابری و با استفاده از تکنولوژی five-qubit quantum computing processor انجام میگیرد. مرکز این سامانه ابری در شهر YorkTown ایالت NewYork ایالات متحده است و پروژه ای آزمایشی و تحقیقاتی است. نحوه استفاده از این سرویس به این صورت است که شما درخواست خود را برای شرکت IBM ارسال میکنید و بعد از تایید درخواست٬‌ دسترسی شما برای استفاده از این سرویس ایجاد میشود. 

 

 

چه تفاوتی بین سیستم های پردازش عادی با کوانتومی است؟

سیستم های پردازش عادی از واحد Bits برای مدل سازی اطلاعات به عنوان ترکیبات ۰ و ۱ استفاده میکنند. در نتیجه آنها بسیار کندتر از سیستم های کوانتومی هستند که میتواند از هر دوی این کاراکترها٬ یعنی صفر و یک همزمان استفاده کند که به آن (“qubits” (quantum bits گفته میشود. در حالت عادی تنها دو گونه اطلاعات وجود دارد٬ صفر و ۱. اما در پردازش کوانتومی ترکیبهای دو تایی این کاراکتر ها میتواند چهار ترکیبی ۰۰٬ ۰۱٬ ۱۰٬ و ۱۱ را ایجاد نماید. در نتیجه در هنگام پردازش بسیار سریعتر عمل میکند. به عبارتی دیگر٬‌یک کامپیوتر با ۵۰ کوبیت میتواند از قوی ترین کامپیوترهای امروزی سریعتر عمل کند.

مطالب مرتبط:  چگونه سرور لینوکس امن‎تری داشته باشیم؟

 

سیستم ابری شرکت IBM که در بخش قبل اشاره شد٬ ۵ کوبیت قدرت دارد که تنها قدمی ابتدایی در زمینه ارائه پردازش کوانتومی است. شرکت IBM اعلام کرده است که بزودی برنامه دارد تا پردازش ابری بر مبنای پردازش کوانتومی را به ۵۰ تا ۱۰۰ کوبیت برساند. این پردازشگر میتواند انقلابی بزرگ در زمینه پردازش های ابری باشد.

 

 

هرچند٬‌با توجه به تمامی مزایایی که این سیتسم دارد٬‌ مجموعه خطاهایی که در اثر جابه جایی این کاراکتر رخ میدهد زیاد است. در این خطا ها که ‌Bit flip و Phase flip نامیده میشوند٬ کاراکترهای ۰ و ۱ در مدل های دوگانه٬ بدون هیچ علامت و یا هشداری٬ جابه جا شده و میتوانند ایجاد خطای کشنده ای کنند. یکی از موانع اصلی در تنظیم فرآیندهای مدل سازی در این نوع پردازش دقیقاْ نحوه خطایابی و رفع آنهاست. اما مشکل دقیقا کجاست؟

 

مشکل بزرگ اینجاست که درحال حاضر دانشمندان تنها موفق به ثبت یک نمونه خطا از هر نوع‌ Bit flip و Phase flip در یک زمان مشخص شده اند. هرچند شرکت IBM بتازگی موفق شده است با استفاده از یک پردازشکر یک چهارم اینچی خود٬‌ در یک لحظه خاص و بصورت همزمان دو خطای  ‌Bit flip و Phase flip را شناسایی و ثبت نمایند. این کشف میتواند دریچه جدیدی بروی دانشمندان برای یافتن راه حلی برای خطاهای این نوع پردازش باشد.

 

منبع: www.thehackernews.com

 

 برچسب‌ها: # # # #

نظرات

اولین کسی باشید که نظر می دهد!

نام شما *:
ایمیل *:
با عضویت در خبرنامه از آخرین مقاله های مربوط به شبکه و تخفیف های تجهیزات شبکه با اطلاع شوید: