TCPDump چیست و کاربرد آن در کجا است؟ + آموزش نصب در لینوکس

معرفی ابزارهای WinDirStat و Amanda Net Backup
می 30, 2017
رمزعبورهایی از جنس آیکون و الگوها
می 30, 2017

منظور از TCPdump و WinDump چیست؟

TCPDump و موارد کاربرد آن

TCPdump و مفهوم متناظر آن در ویندوز یعنی WinDump، نرم افزاری هستند که بما این امکان را میدهند تا بتوانیم ترافیک جاری در شبکه را مشاهده کرده و تحلیل نماییم. به عبارتی یکی از ابزارهای شنود ترافیک محسوب میشوند. TCPdump ابزاری لینوکسی است که برای جمع اوری اطلاعات از شبکه، فیلتر بیت های مورد نظر و نمایش خروجی در فرمتی خوانا برای انسان استفاده میشود. برای این کار نیاز است تا کمی به ساختار زبان TCPdump آشنا باشیم.

چرا از TCPdump استفاده میکنیم؟

همانطور که میدانید ترافیک شبکه در قالب بسته هایی از دیتا منتقل میشوند؛ هر بسته دیتا شامل اطلاعاتی است که باید در شبکه و بین نود های مختلف جابجا شوند. این اطلاعات در TCP Header وجود دارند. هدر TCP شامل آدرس های مبداء و مقصد، اطلاعات مربوط به وضعیت بسته و اطلاعات هویتی پروتکل هاست. بقیه حجم پکت را بخشی تشکیل میدهد که در بردارنده اصل اطلاعاتی ست که باید منتقل شود. دیوایس هایی که مسئول مسیریابی هستند، اطلاعات موجود در این بسته ها را میخوانند و آن ها را به سمت مقصد صحیح که در هدرشان بیان شده است، میفرستند.
شنود اطلاعات (sniffing) فرآیندی است که بصورت پسیو و غیر مستقیم این اطلاعات را مانیتور کرده و یک کپی از آن ها بر میدارد. به این خاطر به این نوع شنود، پسیو میگوییم که بصورت مستقیم بر روند ارسال اطلاعات اثری ندارد و در کنار آن کار خود را انجام میدهد. TCPdump یک ابزار شنود بسته های اطلاعاتی است که توسط مدیران شبکه (بصورت مجاز) و اتکرها (بصورت غیرمجاز) برای شنود و تحلیل ترافیک موجود در شبکه استفاده میشود. در واقع دو کاربرد تحلیل اطلاعات و همچنین تشخیص وجود ارتباط بین مبداء و مقصد را میتوان علل اصلی استفاده از این ابزار دانست.

نحوه نصب در لینوکس/ یونیکس

اکثر توزیع های لینوکس به عنوان بخشی از استانداردهای اولیه و موجود در خود سیستم عامل، این ابزار را بصورت نصب شده روی خود دارند. البته این موضوع منوط به این است که در هنگام نصب سیستم عامل، گزینه انتخابی مربوط به نصب این ابزار را زده باشید. در واقع در هنگام نصب توزیع های مختلف لینوکس اگر طریق Custom installation القدام به نصب سیستم عامل کنید، به گزینه مربوط به این ابزار نیز برخواهید خورد.

نصب TCPdump از طریق RPM
برای آنکه ببینید که ایا این ابزار بر روی سیستم عامل شما نصب است یا خیر، فرمان زیر را در شل لینوکس وارد کنید:
rpm –q TCPdump
اجرای این فرمان در خروجی باید چیزی شبیه به عبارت زیر را نشان شما دهد (بسته به نوع ورژن مورد استفاده، این عبارت ممکن است کمی متفاوت باشد)
root@Mostafa:~# rpm –q TCPdump
TCPdump-3.7.2-1.9.1
نکته: واژه RPM مختصر شده عبارت RedHat Package Management است، آپشن –q خلاصه شده کلمه query است. البته ذکر این نکته ضروریست که استفاده از rpm منوط به وجود آن بر روی سیستم عامل تان است و در غیر اینصورت باید ان دریافت و نصب کنید.
بهر صورت اگر ابزار TCPdump بر روی سیستم شما نصب نباشد، در ازای اجرا کردن فرمان بالا، عبارتی مشابه عبارت زیر بشما نمایش داده میشود:
root@Ehsan:~# rpm –q TCPdump
package TCPdump is not installed
اگر پکیج TCPdump نصب نشده باشد، میتوانید آن را از طریق سورس سیستم عامل و یا Repository های مربوطه دریافت کنید. قطعا دریافت پکیج از طریق سورس سیستم عامل ساده ترین راه است که از طریق زیر انجام میشود. در مرحله نسخت باید مشخص کنیم که آیا libpcap مربوط به rpm نصب شده است یا خیر. فرض را بر این میگذاریم که نصب نشده باشد؛ پس داریم:
rpm –ivh libpcap-0.7.2-1.1386.rpm
و در ادامه …
rpm –ivh TCPdump-3.7.2-1.9.1.rpm
با این کار میتوانیم پکیج مورد نظرمان را نصب کرده و با خیال راحت از ابزار TCPdump استفاده کنیم.

نصب TCPdump با استفاده از فرمان apt-get
اگر توزیع شما از apt-get پشتیبانی میکند، میتوانید با استفاده از این فرمان، TCPdump را نصب کنید. خوبی فرمان apt-get اینست که در صورتی که بسته مورد نظر شما برای نصب، به موارد دیگری هم وابستگی داشته باشد، آن ها را نیز برایتان انجام میدهد:
Apt-get install tcpdump
و یا در صورتی که TCPdump روی سیستم وجود دارد و میخواهید ان را آپدیت کنید:
Apt-get upgrade tcpdump

دریافت و نصب TCPdump از طریف آفلاین و سایت های منبع
ممکن است شما به CD های سیستم عامل دسترسی نداشته باشد. مشکلی وجود ندارد؛ راه جایگزین، نصب TCPdump از طریق مراجعه به آدرس http://www.TCPdump.org و پیدا کردن ورژن مورد نظرتان است. مهم است که بدانید قبل از نصب TCPdump باید libpcap را نصب کرده باشید. Libpcap یک فایل کتابخانه ای ست که مکانیسم های فیلترینگ پکت مبتنی بر (BSD packet filter (BPF را در خود دارد. برای دریافت و نصب این فایل به آدرس http://freshmeat.net/projects/libpcap و یا همان ادرس http://www.TCPdump.org مراجعه کنید. TCPdump بدون این فایل فقط یک ابزار است و کاری نمیتواند انجام دهد. فایل های مورد نظر را دانلود کرده و در یک دایرکتوری موقت ذخیره کنید. در صفحه شل به مسیر دایرکتوری موقت رفته و دستور زیر را تایپ کنید:
Tar –zxvf libpcap-0.8.3.tar.gz
پس از ان که این فایل اکسترکت شد، دستور زیر را اجرا کنید:
Tar –zxvf TCPdump-3.8.3.tar.gz
نکته: “tar”، یک برنامه آرشیوی مانند winzip در ویندوز است که برای ذخیره سازی و استخراج فایل ها از فایل های آرشیو شده یا tarfile ها طراحی شده است.
خوب با این کار توانستیم فایل های مورد نظرمان را از حالت آرشیوی خارج کنیم و آن ها را برای ادامه کار آماده کنیم. بعد از ان که این مراحل را پشت سر گذاشتید، میتوانید دایرکتوری های libpcap-0.8.3 و TCPdump-3.8.3 را مشاهده کنید. اول به مسیر دایرکتوری libpcap-0.8.3 رفته و دستورات زیر را اجرا میکنیم:
./configure
./make or make
./make install or make install
نکته: برای این کار حتما باید از یوزر root استفاده کنید و یا ان که دسترسی آن را داشته باشید.
همین کار را برای TCPdump-3.8.3 در مسیر آن اجرا کنید. این کار باعث میشود تا libpcap و TCPdump را نصب کنید. حالا آماده هستید تا از این ابزار استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *