Windows PowerShell، ابزاری که به آن نیاز دارید (قسمت اول)

دلیل پنهان کاهش سرعت اینترنت و چگونگی رفع آن‌
دسامبر 20, 2016
تفاوت Command Prompt و Windows PowerShell چیست؟
دسامبر 26, 2016

Windows PowerShell چیست ؟

ویندوز پاورشل یک موتور خودکار قابل ارتقا از طرف مایکروسافت است که شامل یک پوسته خط فرمان و همراه یک زبان پردازه نویسی است. ویندوز پاورشل با بهره گیری و همراه چهارچوب دات نت ارایه شده است و چهارچوبی برای اتوماسیون کردن وظایف است. پاور شل به مدیران امکان مدیریت سیستم را در هر دو حالت محلی و از راه دور را می دهد.

 

 

یکی از ایراداتی که همیشه به مایکروسافت ویندوز وارد بود این بود که خط فرمان ضعیف تری نسبت به سیستم عامل های دیگر مانند لینوکس و خانواده یونیکس دارد و مدیران شبکه برای اجرای دستورات خود از طریق Command Prompt که خط فرمان ویندوز است با موانع زیادی از جمله محدودیت در اجرای فرامین روبرو بودند. از این رو مایکروسافت با ارائه Microsoft Windows PowerShell این نیاز اساسی و مهم را که در ویندوز احساس میشد به خوبی رفع و رجوع کرد.

 

از جمله این امکانات میتوان به اسکریپت نویسی در محیط Powershell اشاره کرد. Windows Powershell به طور پیشفرض بر روی ویندوزهای vista و ۷ و Server 2008 موجود است اما نسخه هایی نیز برای سایر نسخ ویندوز ارائه شده که میتوانید از سایت مایکروسافت دریافت نمایید.

 

کد HTML:

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/technologies/management/powershell/download.mspx

 

ویندوز پاورشل آی.اس.ئی برنامه میزبان پاورشل است. به کمک آن، سرپرست سیستم قادر خواهد بود تا دستورات را اجرا کند و اسکریپت های اشکال زدایی را در یک رابط کاربر گرافیکی تست و ایرادیابی کند.

 

 

 

چرا به Power Shell نیاز داریم؟

با انجام اعمالی بر اساس اسکریپت، این ابزار به ما این امکان را می دهد تا کنترل و انعطاف بیشتری در کار با زیرساخت ویندوز خود نسبت به حالت گرافیکی در کاربردهایی مانند Server Manager داشته باشیم.
یکی از شکایت های اصلی مدیران شبکه و سیستم از ویندوز، ضعیف بودن سطر فرمان آن در مقایسه با سیستم های لینوکسی است. مایکروسافت تلاش کرده با powershell یک سطر فرمان قدرتمند را در اختیار کاربران خود بگذارد. قرار است powershell به طور استاندارد به نگارش های بعدی ویندوز اضافه گردد. اصلی ترین ویژگی های powershell عبارتند از این که این رابط یک شی (objects) است و نه محیطی بر پایه متن. همه آن چیزی که بر روی صفحه تصویر دیده می شود درون این برنامه بر قالب شی هستند که دارایی ها (properties) روش (methods) هایی دارند. دسترسی به این شی ها و ویرایش کردن آن ها در مقایسه با حالت متنی بسیار ساده تر است.

دسترسی به این شی ها و ویرایش کردن آن ها در مقایسه با حالت متنی بسیار ساده تر است. برای نمونه فرمان *get-process L همه پردازش هایی که با حرف L شروع میشند را نشون میده. یا این که اگر میخواهی بدونی به کدامیک از دارایی های پردازش isass دسترسی دارید، کافی است فرمان زیر را وارد کنید:

get-process isass/get member-membertype property

دیگر ویژگی های مهم cmdlet ها هستند که فرمان هایی هستند که به طور مستقیم در سطر فرمان وارد می کنیم که اکثرتان آشنایی کامل دارید و من توضیح نمیدم فقط یک مثال براش می زنم:
برای باز کردن auto Update باید این فرمان را اجرا کنید get itemproperty HKEY:softwaremicrosoftwindowscurrentversionwi ndowsauto powershell بر پایه .net framework 2.0 کار می کنه و توانایی کاملی برای اسکریپت ها دارد به طوری که جای windows host و گرفته است.

قسمت دوم این مطلب در مقاله بعدی بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *