به آکادمی آتی نگر خوش آمدید

اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ | دیدگاه‌ها: بدون دیدگاه
به این مقاله امتیاز بدهید

 

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، کنترل از طریق مکانیزم های پیشگیرانه نظیر استفاده از سیستم های پیشرفته و مدرن، راه حل صد در صدی برای مقابله با مهاجمین و حمله گران در محیط اینترنت نیست. بدون رهگیری هکرها و گروه های خراب کاری در اینترنت و همچنین کنترل رفتارهای آنها و پیش بینی تصمیماتشان، مقابله با آنها همواره شانس بالایی از شکست را خواهد داشت.

آژانس نظامی دفاع از پروژه ها و تحقیقات پیشرفته در ایالات متحده (DARPA) که زیر نظر پنتاگون فعالیت میکند، قصد دارد ازین به بعد برای هکرها پرونده سازی کرده و آنها را بطور دائمی ردگیری و کنترل نماید.

 

 

دولت ایالات متحده چندین سال است که اقدام به جمع آوری اطلاعات از تلفن های خانگی در این کشور میکند. همچنین درصد بالایی از اطلاعات تلفن های هوشمند در حال رصد شدن توسط دولت آمریکاست. این ادعایی است که هرگز توسط دولت آمریکا تکذیب نشده است و آنها خود را مقید به این امر میدانند تا تمامی ارتباطات تحت کنترل و نظارت آنها انجام گیرد. توجیه این امر نیز پیشگیری از انجام هرگونه حمله توسط افراد مختلف است؛ چه این حملات بصورت فیزیکی و چه مجازی صورت گیرند.

 

سال گذشته، آقای William E. Binney, یکی از مدیران امنیت اطلاعت در آژانس ملی ایالات متحده NSA، در مقابل ده ها نماینده پارلمان و کمیته امنیتی سنا اعلام کرد که وادار کردن کارشناسان به بررسی هزاران لاگ و اطلاعات از هزاران حمله، تنها توان آنها را کاسته و هیچ فایده ای برای امنیت اطلاعات و پیشگیری نخواهد داشت. او خواستار توقف این عمل توسط NSA شد.

 

 

اما تابحال چقدر از این شنود ها موفق بوده اند؟ لاقل در بخش حملات سایبری، چقدر دولت ایالات متحده توانسته است از صدمات بزرگی که هکرها دائما در حال ایجادشان هستند جلوگیری کند؟

 

این یک حقیقت محض است که این کار با درصد بالای موفقیت همراه نبوده است و این بدان دلیل است که رفتار هکرها آنالیز نمیگردند. به اعتقاد DARPA، در صورتیکه بتوان مدل سازی خوبی برای رفتار هکرها و گروه ها انجام داد، میتوان بسیاری از حملات را شناسایی و قبل از وقوع جلوی آنها را گرفت.

 

راه حل DARPA چیست؟ 

در حال حاضر پنتاگون به دنبال ایجاد سامانه ای هوشمند است که نه تنها بتواند رفتارهای پرخطر را کشف و به فکر راه حلی عملی برای مقابله با آنها باشد، همچنین بتواند یک الگوریتم مشخص از رفتارهای افراد و گروه ها را کشف کرده و بتواند حملات را پیش بینی کند.

مطالب مرتبط:  FBI چطور توانست گوشی آیفون ۵C را هک کند؟

 

 

DARPA اعلام کرده حاضر است به محققینی که بتوانند این موسسه را در جهت تولید این الگوریتم کمک کنند، کمک هزینه های تحقیقاتی مختلفی ارائه میدهد. آنها در واقع به دنبال ایجاد شبکه ای از محققین و صاحب نظران هستند که بتوانند در تولید این الگوریتم در سراسر دنیا کمک کنند. هرچند شناسایی این الگوریتم بسیار دشوار است. زیرا حملات همیشه توسط هوشمند ترین افراد و با استفاده از تکنولوژی ها و پروتکل هایی صورت میگیرد. در واقع شناسایی منابع  حملات بشدت دشوار است و یافتن راهی که علاوه بر شناسایی منابع حملات، بتواند رفتارهای حمله گران را نیز دنبال کند بسیار دشوارتر است. این الگورتیم توسط یک هوش مصنوعی، رفتارهای هکرها را آنالیز کرده و میتواند قدم های بعدی را پیش بینی کند.

DARPA که موسسه ای تحقیقاتی و زیر نظر پنتاگون است، امیدوار است که با استفاده از این سامانه در آینده نزدیک بتوانند هکرها و گروه های خلاف کاری در اینترنت را رهگیری و علائم رفتاری و بایومتریک آنها را از طریق این سامانه شناسایی کنند. هدف نهایی این سیستم ایجاد یک الگوریتم برای ساختن پروفایل پیش بینی کننده رفتارها برای هر فرد یا گروه خرابکاری است.

شناسایی این الگوریتم نه تنها به دولت ها کمک میکند که رفتارهای هکرها و حمله گران را شناسایی کنند، بلکه به کسانی که در معرض حملات هستند و یا پیش بینی میشود که در آینده ای نزدیک آماج حملات قرار گیرند کمک میکند در برابر آن حمله مجهز شوند و آسیب های آنرا به حداقل برسانند. در صورت پیش بینی حملات، افراد و متدهای آنها توسط الگوریتم مخصوص شناسایی شده و میتواند تا حد زیادی از غافل گیری بکاهد.

 

این پروژه دارای سه فاز است که دائماً  در حال اجراست و در مورد حملات و افراد مختلف مرتباً تکرار خواهد شد. این سه فاز به این صورت میباشند: 

 

۱- شناسایی و مطالعه رفتارها و مدل سازی آنها

۲- فاز بندی و پیش بینی حملات

۳- تعیین صحت و سقم اطلاعات و بهبود مستمر آنها

 

منبع: www.thehackernews.com

نظرات

اولین کسی باشید که نظر می دهد!

نام شما *:
ایمیل *:
با عضویت در خبرنامه از آخرین مقاله های مربوط به شبکه و تخفیف های تجهیزات شبکه با اطلاع شوید: