به آکادمی آتی نگر خوش آمدید

فروردین ۲۲, ۱۳۹۵ | دیدگاه‌ها: بدون دیدگاه
به این مقاله امتیاز بدهید

XP-Logoشاید ویندوز XP را بتوان انقلابی ترین محصول شرکت مایکروسافت دانست. این محصول با ورود به بازار، نوید پیشرفت های بزرگی را در صنعت سیستم عامل ها و بطور کلی کامپیوتر ها میداد. اما امروزه وقت آن است که دیگر از سیستم عامل های قدیمی مهاجرت کنیم. در تاریخ ۸ آوریل ۲۰۱۴ شرکت مایکروسافتپشتیبانی خود از ویندوز XP را پایان داد. پس از این تاریخ کامپیوترهایی که روی آن‌ها ویندوز XP در حال اجرا باشد، وصله‌های امنیتی دریافت نخواهندکرد و با آسیب‌پذیری‌های امنیتی حیاتی‌ای روبرو خواهند بود. در سطح سیستم‌عامل، کامپیوترهایی که ویندوز XP روی آن‌ها اجرا می‌شود در خطر آلودگی توسط بدافزارها و ویروس‌ها هستند درنتیجه ایجاد محیطی امن برای مرورگر کروم روز به روز سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل است که استفاده از یک سیستم‌عامل امن به طور اکید توصیه می‌شود.

مایکروسافت طی ماه‌های گذشته بارها تلاش کرد تا با تشویق کاربران و اطلاع‌رسانی درباره خطرات استفاده از XP بعد از زمان اعلام شده کاربران را برای به روز رسانی ماشین آلات خود با سیستم عامل امن‌تر و جدید‌تر ترغیب کند. اما با وجود این تلاش‌ها همچنان اعلام می‌شود که بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از رایانه های جهان هنوز مبتنی بر ویندوز XP هستند؛ البته درصد زیادی از کامپیوتر‌هایی که در عملیات کلیدی و کسب‌کارها استفاده می‌شوند مبتنی بر این سیستم‌عامل هستند از جمله در دفاتر پلیس، بانک‌ها و ۹۵ درصد از دستگاه‌های خودپرداز. غفلت از به روز رسانی سیستم عامل ، کاربران XP را ناخواسته در معرض خطر حمله‌های هکری قرار می‌دهند و به دنبال آن کل جامعه اینترنت در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
امروزه میلیون‌ها نفر همچنان از سیستم‌عاملXP استفاده می‌کنند. درصورتی که این افراد نمی‌توانند سیستم‌عامل خود را تغییر دهند، بهتر است از مرورگری به روز رسانی شده استفاده کنند تا بتوانند امنیت بهتری داشته باشند. در سال ۲۰۱۳ گوگل کروم  اعلام کرد تنها تا ماه آوریل ۲۰۱۵ به پشتیبانی از این مرورگر در XP ادامه خواهد داد و پس از آن هیچ به روز رسانی برای آن منتشر نخواهد کرد. اما این مهلت تا آوریل ۲۰۱۶ تمدید شد.
علاوه بر ویندوزXP، ویندوزvista، OS X 10.6، OS X 10.7 و OS X 10.8 نیز دیگر توسط کروم پشتیبانی نمی‌شوند. تمامی این سیستم‌عامل‌ها به جز Vista که تا آوریل ۲۰۱۷ مورد پشتیبانی مایکروسافت خواهد بود، دیگر توسط مایکروسافت و اپل پشتیبانی نمی‌شوند و دارای مشکلات امنیتی فراوانی هستند. براساس آمارگیری‌های انجام شده، ۱۱٫۶۸ درصد از کاربران رایانه‌های شخصی هنوز از ویندوزXP استفاده می‌کنند، این در حالی است که کاربران Vista تنها ۱٫۷۴ درصد و کاربران نسخه‌های قدیمیOS X کمی بیشتر از ۱ درصد از این جمعیت را تشکیل می‌دهند.
خوشبختانه هنوز هم مرورگرهایی وجود دارند که از این سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی کنند، مانند مرورگر فایرفاکس که هنوز برنامه‌ای برای عدم پشتیبانی ویندوزهایXP و vista ندارد. پس بهتر است در صورتی که از این سیستم‌عامل‌ها استفاده می‌شود، مرورگر به فایرفاکس تغییر داده شده و از نسخه‌های به روز آن استفاده شود تا مشکلات امنیتی کمتری پیش آید.

مطالب مرتبط:  چطور یک شبکه خانگی ساده راه بیاندازیم؟


برچسب‌ها:

نظرات

اولین کسی باشید که نظر می دهد!

نام شما *:
ایمیل *:
با عضویت در خبرنامه از آخرین مقاله های مربوط به شبکه و تخفیف های تجهیزات شبکه با اطلاع شوید: