IP Sec چیست و چگونه عمل میکند؟

چقدر به امنیت بصری (Visual Security) اهمیت می دهید؟
فوریه 2, 2016
Firewall به زبان ساده
فوریه 6, 2016

IP Sec یک پروتکل امنیتی پیشرفته است که برای ایجاد امنیت در ارتباطاات و ارسال و دریافت پکت ها مورد استفاده قرار میگیرد. به بیان دیگر کامپیوتر مبدا” بسته اطلاعاتی TCP/IP عادی را بصورت یک بسته اطلاعاتی IPSec بسته بندی (Encapsulate) می کند و برای کامپیوتر مقصد ارسال میکند. این بسته تا زمانی که به مقصد برسد رمز شده است و طبیعتا” کسی نمی تواند از محتوای آنها اطلاع بدست آورد.

این پروتکل از دو مکانیزم Encapsulating Security Payload (ESP) و Authentication Header (AH) برای ان کار استفاده میکند. مکانیزم های عملکرد این دو پروتکل از بحث این مقاله خارج هستند، ولی ما دراین مقاله مکانیزم کلی رمزنگاری در این پروتکل را مرور میکنیم.

IP Sec در شبکه در دو فرم Tunnel و Transport عمل میکند. استفاده از هریک از این روش ها بسته به نیاز های شبکه و نحوه پیاده سازی این پروتکل است.

 

1

 

IP Sec Tunnel Mode

این روش به عنوان روش پیش فرض می باشد. در این حالت تمامی پکت ها و بصورت کامل از Tunnel عبور میکنند. در این روش ، IPSEC پکت را دریافت کرده، بسته بندی میکند و بعد از اضافه کردن Header های لازمه، آن را به سمت دیگر Tunnel ارسال میکند.

این روش بطور معمول در بین Gateway ها نظیر روتر های سیسکو، دستگاه های فایروال ASA و بسیاری از دستگاه ها، و یا در بین ایستگاه های نهایی و Gateway ها که حکم پروکسی و یا هاست را برای آن ایستگاه نهایی بازی میکند. در واقع Tunnel برای رمز نگاری ترافیک بین Gateway ها بکار میرود. برای مثال دو روتر سیسکو که در بستر اینترنت بوسیله Tunnel باهم در ارتباط هستند. در این روش هر یک از Gateway ها نقش دروازه ایمن برای شبکه LAN که در پس خود دارند محسوب میشوند و میتوانند یک ارتباط ایمن در بین اماکن دور ایجاد نمایند.

از نمونه دیگر برای IPSEC Tunnel میتوان به ارتباط یک Cisco VPN Client و یک فایروال اشاره کرد. کلاینت به Gateway متصل می شود و تانل برقرار میشود. ترافیک از سمت کاربر رمز نگاری شده، و پس از کپسوله شدن در داخل یک IP Packet جدید، به انتهای دیگر تانل ارسال میگردد. وقتی که Gateway پکت جدید را دریافت میکند، آن را رمز گشایی کرده و پکت اصلی را به داخل شبکه و یا فرد مورد نظر میرساند. در روش Tunnel، یک IPsec Header از نوع AH و یا ESP در بین لایه های IP و Protocol اضافه میشود. روش ESP در بین تانل ها رایج تر است.

شکل های زیر روش هدر گذاری IPsec Tunnel بوسیله ESP و AH را نشان میدهد.

 

2

 

3

IP Sec Transport Mode

در این روش، ارتباط بین نقاطی پایانی با یکدیگر بصورت ایمن برقرار میشوند. برای مثال ارتباط بین یک Client و یک Server و یا یک گروه کاری و یک gateway در صورتیکه gateway به عنوان Host در نظر گرفته میشود. یک مثال خوب برای این مساله میتواند Telnet رمز نگاری شده و یا RDP(remote Desktop) به یک سرور و یا هاست باشد.

 

4

 

در روش Transport تشکیل یافته از هدر TCP و UDP به علاوه هدر AH یا ESP   می باشد. در این روش اطلاعات مورد نظر که به Payload معروف هستند کپسوله میشوند و بقیه اطلاعات در پکت دست نخورده باقی میمانند. هدر IP در این روش دست نخورده باقی میماند بجز لایه پروتکل که با هدر ESP و یا AH تغییر میکند. در ادامه پروتکل اصلی در تریلر پکت ذخیره میشود و در هنگام رمزگشایی به پکت برگشت داده میشود.

این روش بیشتر در مواردی استفاده میشود که روش های Tunneling دیگری نظیر GRE در حال استفاده است. از این روش برای ایمن کردن ارتباط در این تانل ها استفاده میشود.

در شکل زیر دیاگرام روش IPsec Transport نشان داده میشود. همانطور که میبیند، IP Header اصلی به سمت جلو و ابتدای پکت هدایت میشود تا اطمینان حاصل کند که رمزنگاری بر هدر اصلی پکت تاثیری نداشته و تنها بر پروتکل اثر میکند.

 

5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *