به آکادمی آتی نگر خوش آمدید

اسفند ۱۷, ۱۳۹۴ | دیدگاه‌ها: بدون دیدگاه
به این مقاله امتیاز بدهید

به نقل از اخبار زومیت: “شکی نیست که فلش یک فناوری در حال مرگ است؛ بطوریکه حتی خود ادوبی هم کاربران را به عدم استفاده از آن و رو آوردن به HTML5 تشویق می‌کند. حال به نظر می‌رسد که گوگل با حرکت جدید خود قصد دارد میخ دیگری بر تابوت فلش بکوبد.

گوگل اعلام کرده است که از تاریخ ۳۰ ژوئن امسال، سرویس‌های تبلیغاتی مشهور AdWords و DoubleClick اجازه‌ی آپلود تبلیغاتی که با فلش ساخته شده باشند را نخواهند داد. با این کار کاربران این سرویس‌های تبلیغاتی مجبور خواهند شد تا تبلیغات خود را به HTML5 بنویسند. همچنین از دوم ژانویه‌ی سال آینده تبلیغات فلشی که حتی از قبل آپلود شده باشند هم در سرویس DoubleClick یا شبکه‌ی گوگل دیسپلی نمایش داده نخواهند شد. گوگل در سال‌های اخیر با استفاده از HTML5 به صورت پیش‌فرض در یوتیوب و آسان‌تر کردن مهاجرت از فلش برای سازندگان تبلیغات، سیاست‌های خود را به آرامی به نفع HTML5 تغییر داده است. پخش‌کننده‌ی آسیب‌پذیر ادوبی تنها ۶ درصد از ویدئوهای موبایل و اینترنت را در سال ۲۰۱۵ در بر می‌گرفت. این در حالی است که ۲۱ درصد ویدئوهای اینترنت در سال ۲۰۱۴ در بستر فلش بودند. هرچند استفاده از فلش برای پخش ویدئوهای اینترنتی به سرعت در حال منسوخ شدن است، اما استفاده از آن در تبلیغات بر خلاف انتظار همچنان ادامه دارد. با کنار گذاشتن فلش توسط بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شبکه‌ی تبلیغاتی اینترنت، شاید طی دو سال آینده بالاخره شاهد خداحافظی کامل با فلش در تمامی مرورگرها باشیم.”

اما زبان HTML5 چیست؟

امروزه و با وجود زبان HTML 5 دیگر برخی نیازی به استفاده از فلش پلیر ادوبی حس نمیکنند. اما برخی معتقدند که این زبان تنها برای استفاده در فضای تلفن های همراه مناسب است. در اواخر ژوئن سال ۲۰۱۲ گوگل به کاربران اعلام کرد که در نسخه جدید اندروید دیگر از فلش پشتیبانی نخواهد کرد و این بدین معنی است که گوگل HTML 5 را برای خود انتخاب کرده است. برای اولین بار استیو جابز در سال ۲۰۱۰ با سخنرانی خود و ابراز گله از سخنان مدیران ادوبی درباره محدود بودن امکانات HTML 5 در واقع توجه کاربران و متخصصین را بیشتر به HTML 5 معطوف کرد.

مطالب مرتبط:  ۱۰ نکته کاربردی در راه اندازی Active Directory – قسمت دوم

حالا پس از مدتی زمان نشان داد که استیو جابز در آن زمان بدرستی از مدیران ادوبی انتقاد کرده است زیرا این روزها HTML 5 به عنوان جدیدترین استاندارد وب توسط اپل ، گوگل و دیگر شرکت های بزرگ به رسمیت شناخته شده است. این استاندارد جدید به برنامه نویسان و توسعه دهندگان این امکان را میدهد که بدون استفاده از افزونه هایی مانند فلش پلیر قادر به استفاده از گرافیک پیشرفته ، انیمیشن و دیگر عناصر باشند. البته هنوز هم تا تبدیل HTML 5 به تنها استاندارد بازار راه زیادی باقی مانده است زیرا طبق آمار هنوز در حدود دو میلیارد دستگاه با قابلیت پشتیبانی فلش وجود دارد در حالی که تعداد بسیار محدودی از پلت فرم های موبایل مثل ios اپل از HTML 5 پشتیبانی میکنند. اما با این حال HTML 5 با سرعت در حال توسعه است.

به نظر کارشناسان تصمیم استیو جابز در عدم پشتیبانی اپل از فلش در روند رو به عقب امروزی این شرکت نقش مهمی داشته است. در عین حال پشتیبانی فیسبوک و گوگل از HTML 5 نیز به این روند منفی برای ادوبی کمک بیشتری کرد. اما اگر واقع بین باشید تشابه زیادی بین HTML 5 و ادوبی فلش خواهید یافت. هر دو قابلیت های زیادی برای پخش صوت و تصویر تحت وب دارند و در نمایش انیمیشن نیز بی نظیر عمل میکنند. اما برخی معتقدند که HTML 5 همچنان بایستی بیشتر در حوزه خدمات چند رسانه ای از خود تلاش نشان دهد زیرا هنوز هم فلش در حوزه های این چنینی مانند بازی های آنلاین از HTML 5 جلوتر است. در عین حال نمایش بازی های محبوبی مانند انگری بردز با استفاده از HTML 5 و Java Script بر روی گوگل کروم بسیار دلگرم کننده است.

این روزها HTML 5 در دنیای تلفن همراه قدرتمند و بسایر امیدوار پیش میرود و مخصوصا این روزها که طراحان وب سایت تمایل بیشتری برای نمایش وب سایت های خود بر روی موبایل نشان میدهند امید میرود که سرعت پیشرفت HTML 5 نیز بیشتر شود. جالب اینجاست که ادوبی هم بیکار ننشسته است و در تلاش است تا با استفاده از همکاری با انجمن های متن باز بتواند پلی بین فلش و دنیای آزاد ایجاد کند.برچسب‌ها: # #

نظرات

اولین کسی باشید که نظر می دهد!

نام شما *:
ایمیل *:
با عضویت در خبرنامه از آخرین مقاله های مربوط به شبکه و تخفیف های تجهیزات شبکه با اطلاع شوید: